Často kladené otázky FAQ

Máte nějaké dotazy ohledně kongenitálního névu? Spolek Kongenévus je tady od toho, aby pomohl. 
Níže jsou popsány nejčastější otázky týkající se tématu kongenitálního melanocytového névu (CMN). Naším cílem je poskytnout vám informace, které potřebujete o velkých či obřích vrozených névech. Máte-li po přečtení těchto otázek další, neváhejte „nás kontaktovat“.

Co je kongenitální melanocytový névus?

Ve zkratce, névus je mateřské znaménko. Existuje ovšem více typů névů a spolek Kongenévus se zaměřuje především na velké a obří kongenitální (vrozené) melanocytové névy. Více informací naleznete na stránce „Co je to CMN?“

Co způsobuje kongenitální melanocytový névus?

Velké kongenitální névy se tvoří u plodu v děloze velmi brzy, a to během prvních dvanácti týdnů těhotenství. Jsou způsobeny chybou během embryonálního vývoje (nejčastěji mutací genu jménem NRAS). V současné době není známá žádná metoda prevence. Objevují se u obou pohlaví, u všech ras a na všech místech pokožky. 
Častým dotazem rodičů, kterým se narodí dítě s névem je, co udělali, že způsobili to, že se jim takové dítě narodilo. Je nejdůležitější si uvědomit, že nic, co jste udělali, nezpůsobilo to, že se vám dítě s névem narodilo. Velké či obří névy nejsou dědičné, což znamená, že jste je na své dítě „nepřenesli“. Kromě toho neznáme žádné případy, kdy alkohol, drogy, strava, nemoc, zranění nebo jiné vnější faktory působící na rodiče mohou být spojovány s vytvořením velkého či obřího névu u jejich dětí.

Jinými slovy, NIC co jste udělali nebo neudělali, nezpůsobilo to, že se vám narodilo dítě s velkým či obřím névem. NENÍ TO VAŠE VINA.

Malé, velké, obří ... Jak se névy měří?

Vzhledem k tomu, že névy lze nalézt na kterékoli části těla a navíc rostou společně s tělem, je těžké definovat výraz velké. Lékaři používají různé definice, při definování velikosti névu. Uvedli jsme nejběžnější ukazatele pro ty případy, v kterých lze névus označit za velký na naší stránce „Velikost a vzhled CMN“.

Bolí to?

Névy všech velikostí zpravidla nejsou bolestivé, ale některé aspekty spojené s projevy névu na kůži mohou způsobovat nepohodlí. Kůže v rámci névu může svědit, a to hodně. Pod samotným névem je často nedostatek tukové tkáně, takže kůže není tak dobře „vypolstrovaná“ jako u ostatních části těla a může být více ovlivněna neustálým tlakem či tahem. Dále kůže névu může být také křehčí než jiná kůže, takže je náchylná k roztržení... A stejně jako to zní, ano, trhání bolí.